Co to jest sucha zgnilizna i jak zapobiec gniciu tarasu

Co to jest sucha zgnilizna?

Na niektórych starszych tarasach pojawią się objawy suchej zgnilizny. Objawy obejmują drewno, które jest gąbczaste, odbarwione i może łuszczyć się i rozpadać pod wpływem wilgoci. Do wykrywania miękkich miejsc w drewnie można użyć śrubokręta. Nawet drewno poddane obróbce ciśnieniowej jest podatne na gnicie i rozkład w pewnych warunkach. Na tarasach wilgoć i stojąca woda mogą powodować gnicie i zniszczenie. Ponieważ sucha zgnilizna jest grzybem, może rozprzestrzeniać się po pokładzie niczym rak. Suchą zgniliznę wywołują bakterie, które zużywają celulozę drewna, powodując jego łamliwość. Ponadto sucha zgnilizna może przyciągać owady jedzące drewno, takie jak termity, co zaostrzy problem.

 

Jak powstaje sucha zgnilizna

Wilgoć jest wrogiem Twojej talii, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni, pleśni i grzybów. Jeśli taras był narażony na działanie nadmiernego poziomu kondensacji lub stałego źródła wody, sucha zgnilizna może być w początkowej fazie. W takich warunkach grzyby drewnożerne nie potrzebują dużo czasu, aby przeniknąć i zagrozić bezpieczeństwu tarasu oraz integralności konstrukcyjnej.

 

Przeczytaj więcej: Jak szlifować taras drewniany

 

Aby zapobiec gniciu, należy zminimalizować – lub przynajmniej ograniczyć – narażenie tarasu na wilgoć. Można to osiągnąć poprzez rutynowe czyszczenie i inspekcję. Coroczne czyszczenie utrzyma estetyczny wygląd tarasu drewnianego , ale co ważniejsze, pomoże zapobiec kosztownym naprawom, takim jak zgnilizna tarasu, eliminując wczesne oznaki brudu, pleśni i rozwoju bakterii. A ocena tarasu przez profesjonalistę co dwa lata zagwarantuje, że będziesz świadomy wszelkich źródeł wilgoci, które mogą się pojawić, i będziesz w stanie je usunąć, zanim spowodują one znaczne uszkodzenia tarasu.

Odporne na gnicie drewno i tarasy kompozytowe

Sekwoja, mahoń, cyprys i cedr należą do najbardziej odpornych na gnicie rodzajów naturalnego drewna i można je wykorzystać do budowy tarasu odpornego na gnicie. Jednakże drewniany taras ze swej natury zawsze będzie narażony na wilgoć i gnicie. Nadal będziesz musiał przeprowadzać rutynową konserwację, aby utrzymać taras w czystości i suchości, a także zapewnić jego trwałość.

Alternatywnie możesz wypróbować kompozytowy materiał tarasowy, który jest trwalszy, łatwiejszy w utrzymaniu i wymaga mniej czasu. Jak? Ponieważ tarasy kompozytowe są odporne na gnicie. Deski tarasowe kompozytowe powstają z elementów odpornych na wilgoć i owady, mocniejszych i trwalszych od drewna oraz wymagających minimalnej konserwacji. Na przykład taras o konstrukcji kompozytowej nigdy nie wymaga malowania ani bejcowania. Co więcej, większość kompozytowych materiałów tarasowych zapewnia długą gwarancję producenta.

Oznaki i przyczyny suchej zgnilizny na pokładach

Niezabezpieczone drewno może z czasem gnić i gnić pod wpływem wilgoci, pleśni i owadów. Najczęstsze i najpoważniejsze problemy z gniciem są spowodowane nieprawidłowo zamontowaną deską księgową, przez co wilgoć przedostaje się do ściany domu. Ponieważ szkielet domu nie jest poddawany obróbce, jest znacznie bardziej podatny na gnicie. Jeśli Twoja deska księgowa zgniła, prawdopodobnie będziesz musiał wymienić cały pokład. Ponadto może zaistnieć potrzeba naprawy fragmentów zewnętrznej ściany domu. Jeśli zepsuło się tylko kilka legarów lub desek, być może uda się usunąć i naprawić tylko uszkodzone sekcje.

Jak rozpoznać suchą zgniliznę na pokładzie

Na niektórych starszych tarasach pojawią się objawy suchej zgnilizny. Objawy obejmują drewno, które jest gąbczaste, odbarwione i może łuszczyć się i rozpadać pod wpływem wilgoci. Do wykrywania miękkich miejsc w drewnie można użyć śrubokręta. Można również określić, czy drewno tarasowe jest zgniłe, sprawdzając następujące oznaki suchej zgnilizny:

  • Regiony te są często bardziej podatne na wilgoć, dlatego szukaj miękkich miejsc wokół słupków stykających się z podłożem.

  • Długie arkusze szarej pleśni lub drewna o głębszym odcieniu to klasyczne objawy suchej zgnilizny.

  • Termity i inne szkodniki żywiące się drewnem są przyciągane przez suchą zgniliznę, więc jeśli zaobserwujesz uszkodzenie przez szkodniki, może to być połączenie uszkodzeń przez owady i suchej zgnilizny.

  • Sprawdź otaczający obszar pod kątem źródła lub przyczyny suchej zgnilizny, w tym nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej, awarii rynien, problemów z systemem tryskaczowym i wszelkich innych potencjalnych źródeł gromadzenia się wody.

  • Nie jesteś pewien, czy to sucha zgnilizna? Jeśli nie masz pewności, poproś eksperta o sprawdzenie talii i przedstawienie wyceny naprawy.

Naprawa zgnilizny pokładu

Jeśli zauważysz suchą zgniliznę na tarasie, musisz natychmiast usunąć i wymienić dotknięte deski, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Podczas naprawy zgniłych desek tarasowych należy dokładnie ocenić problematyczne obszary. Pamiętaj, aby zbadać wszystkie miejsca bezpośrednio sąsiadujące z rozkładającym się drewnem, ponieważ nawet najwcześniejsze oznaki rozkładu zanieczyszczą Twoje ostatnie naprawy. Jeśli nie wiesz, jak zidentyfikować lub naprawić zgniłe miejsca na tarasie, skontaktuj się ze specjalistą. Ostatecznie Twoja talia jest inwestycją i cennym aktywem zwiększającym wartość Twojej nieruchomości. Konieczne jest zachowanie jego zdrowia i bezpieczeństwa.

Jak zapobiegać suchej zgniliźnie na pokładach

Jeśli na tarasie pojawiła się sucha zgnilizna, istnieją środki zapobiegające jej ponownemu pojawieniu się. Najpierw znajdź źródło suchej zgnilizny. Może to być spowodowane nieszczelnością instalacji wodno-kanalizacyjnej, źle ustawionymi rynnami, nierównymi deskami prowadzącymi wodę do basenu, nieprawidłową instalacją tryskaczową i nie tylko. Identyfikacja i naprawa problemu ze źródłem wody będzie najważniejszą strategią zapobiegania gniciu w przyszłości. Ponadto będziesz musiał okresowo czyścić taras, aby oczyścić go z brudu i pleśni, które mogą sprzyjać zatrzymywaniu wody. Na koniec należy zachować ostrożność, aby zabezpieczyć drewno środkiem uszczelniającym i/lub bejcą, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do drewna.

Czy drewno impregnowane ciśnieniowo gnije?

Drewno poddane obróbce ciśnieniowej zapewnia ochronę przed gniciem, ale w pewnych warunkach może nadal ulegać zniszczeniu. Jak? Ponieważ drewno impregnowane ciśnieniowo nie jest całkowicie wodoodporne. Bez szczeliwa drewno poddane obróbce ciśnieniowej będzie pochłaniać i uwalniać wilgoć, powodując jego pęcznienie i kurczenie się, pękanie, wypaczanie i zginanie, a w końcu rozpadanie się. Dlatego też tak ważne jest, aby co roku czyścić i pokrywać impregnowany ciśnieniowo taras drewniany środkiem hydrofobowym, a także regularnie sprawdzać taras, aby wykryć wszelkie wczesne oznaki niszczenia, zanim jeszcze się one rozwiną.

Powrót do blogu