Jak usunąć farbę z drewnianego tarasu

Farby mają dłuższą żywotność niż plamy na tarasach, ale w końcu one również ulegną odpryskom, złuszczaniu się i pękaniu. Jeśli uszkodzenie ogranicza się do małego obszaru, wystarczy zeskrobać i przeszlifować tylko dotkniętą część tarasu drewnianego . Awarie na większą skalę wymagają bardziej dogłębnego podejścia; w rezultacie powinieneś poważnie rozważyć współpracę z doświadczonym ekspertem. Poniższe informacje pomogą Ci w usunięciu farby z drewnianego tarasu.

 

Typowe metody usuwania farby z tarasu

Farbę można usunąć na wiele sposobów, w tym mechanicznie poprzez skrobanie, mycie pod ciśnieniem i szlifowanie tarasu lub chemicznie za pomocą środków do usuwania farby. Środki chemiczne i myjki mechaniczne to narzędzia wybierane przez specjalistów zajmujących się konserwacją pokładów, ponieważ są znacznie bardziej wydajne i wymagają znacznie mniej pracy ręcznej niż podejścia czysto mechaniczne.

 

Przeczytaj więcej: Co to jest mokra zgnilizna i jak ją leczyć?

 

Metody chemiczne

Środki do usuwania farby wnikają w słoje drewna lepiej niż skrobanie i szlifowanie, a produkty te przeszły długą drogę od czasów, gdy jedyną dostępną opcją był chlorek metylenu. Szukaj preparatów rozpuszczalnych w wodzie, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) i nie wydzielających nieprzyjemnych zapachów. Jednocześnie sprawdź, czy zmywacz ma wystarczającą siłę, aby rozbić farbę. Farba jest zazwyczaj bardziej odporna w porównaniu do przeciętnej plamy.

Metody mechaniczne

Można usunąć farbę tarasową bez użycia środków chemicznych, ale wymaga to znacznie więcej pracy. Ponadto szlifowanie jest nieuniknionym krokiem na zakończenie każdego projektu. Mimo że użycie myjki wysokociśnieniowej może zaoszczędzić dużo czasu, nie należy liczyć na to, że usunie ona niezabezpieczoną farbę. Lepszym wyborem będzie szlifierka taśmowa, szlifierka oscylacyjna, szlifierka kątowa i/lub strugarka elektryczna. Opalarki są mniej pożądane. Należy pamiętać, że większość desek tarasowych to drewno iglaste poddane obróbce ciśnieniowej, niezależnie od używanego narzędzia. Unikaj pozostawiania głębokich zadrapań i pęknięć.

Potrzebne materiały

Dowiedz się, jak duży jest Twój taras w stopach kwadratowych, aby dowiedzieć się, ile środka do usuwania farby i środka czyszczącego/neutralizatora kupić. Sprawdź, ile masz papieru ściernego i zobacz, czy możesz wypożyczyć lub wypożyczyć myjkę ciśnieniową, jeśli jeszcze jej nie masz. Możesz też po prostu użyć węża ogrodowego zakończonego dyszą strumieniową. Załóż rękawiczki, okulary ochronne i maskę, aby chronić oczy, skórę i płuca.

  • Koszulka z długim rękawem

  • Okulary ochronne

  • Gumowe rękawiczki

  • Maska lub respirator

  • Stripper odpowiedni do farb

  • Środek czyszczący/neutralizujący

  • Skrobak(i)

  • Szpachelka

  • Myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy

  • Pędzel malarski

  • Opryskiwacz ogrodowy

  • Losowa szlifierka oscylacyjna

  • Szlifierka do detali

  • Papier ścierny (różne ziarno)

  • Pędzel z nylonowym włosiem

  • Sklepowa próżnia

  • Dmuchawa do liści

  • Kit do drewna

Przewodnik krok po kroku dotyczący usuwania farby z tarasu

Usuwanie farby z tarasu to nie lada wyzwanie. Zaplanuj swoją pracę, przygotuj materiały i wykonuj ją krok po kroku.

Krok 1: Przygotuj swoją talię

Po pozbyciu się mebli, roślin doniczkowych i innych rzeczy znajdujących się na tarasie sprawdź, czy nie zgniły i dokonaj niezbędnych napraw. Napraw wszelkie poluzowane gwoździe lub śruby. Następnie za pomocą ręcznego skrobaka usuń najbardziej łuszczącą się farbę. Na koniec użyj plandeki do przykrycia pobliskich krzewów oraz folii i taśmy do przykrycia bocznicy i wykończenia domu.

Krok 2: Nałóż środek do usuwania farby na pokład

Środki do usuwania farby to zazwyczaj żel nakładany pędzlem lub wałkiem lub płyn, który należy rozcieńczyć i nałożyć za pomocą opryskiwacza ogrodowego. Żele mają tendencję do lepszej przyczepności i lepszego utrzymania wilgoci. Nie zakładaj za mało striptizerki, ale też nie bądź nieostrożny. Pracuj w małych kawałkach, nie większych niż 10 stóp na 10 stóp. Jeśli niektóre plamy wysychają zbyt szybko, dodaj więcej striptizerów lub spryskaj je wodą.

Krok 3: Usuń farbę z pokładu

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta środka do usuwania farby i daj mu dużo czasu na pracę. Od czasu do czasu należy przetestować kilka miejsc, aby sprawdzić, jak dobrze farba schodzi. Jeśli używasz myjki wysokociśnieniowej, nie używaj zbyt dużego nacisku ani nie zbliżaj się zbyt blisko drewna.

Najłatwiej jest zeskrobać szpachelką większość farby, a następnie wyszorować nylonową szczoteczką o sztywnym włosiu. Najlepszym momentem na zastosowanie tej metody jest moment, gdy powierzchnia jest jeszcze mokra. Korzystanie z myjki wysokociśnieniowej jest szybsze, ale niektórzy ludzie woleliby nie zajmować się całym sprzętem i wężami.

Zmycie farby z wierzchu desek tarasowych nie jest trudne. Usunięcie farby z krawędzi, boków i balustrad desek tarasowych wymaga więcej pracy. Nie staraj się zbyt mocno, aby zdobyć każdą ostatnią kroplę. Jeśli stare wykończenie nadal dobrze się trzyma, możesz po prostu je pomalować.

Krok 4: Opłucz pokład i pozostaw do wyschnięcia

Spłucz taras czystą wodą lub użyj czystszego rozjaśniacza/neutralizatora, aby pozbyć się resztek środków do usuwania farby, a następnie spłucz. Pozwól tarasowi całkowicie wyschnąć. W zależności od pogody i innych czynników może to zająć kilka dni.

Krok 5: Wyszlifowanie i przygotowanie tarasu do nowego wykończenia

Jeśli środek do usuwania farby, podkładka ciśnieniowa i szczotka nylonowa nie usunęły wystarczającej ilości farby, użyj szlifierki taśmowej, szlifierki kątowej lub szlifierki oscylacyjnej. Dobrym sposobem na pozbycie się rozmytych włókien drzewnych pozostałych po myciu ciśnieniowym jest użycie szlifierki oscylacyjnej. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednią wielkość ziarna. Nie powinieneś mieć nic drobniejszego niż 150. Użyj dmuchawy do liści lub odkurzacza sklepowego i maski lub respiratora, aby pozbyć się kurzu. Na koniec użyj szpachli do drewna, aby wypełnić wszelkie dziury, a taras będzie gotowy do bejcowania lub malowania.

Powrót do blogu